coutellerie.pl

Blog tematyczny związany z szeroko pojętą kuchnią.

Kuchnia

Popularne dania kuchni włoskiej

Popularne dania kuchni włoskiej

Kuchnia włoska jest popularna na całym globie. W Polsce ceniona jest od wielu lat. Dania kuchni włoskiej wyróżniają się wyjątkowymi kompozycjami smakowymi.

Najpopularniejsze potrawy pochodzące z Włoch

Nierzadko ludzie zapominają o tym, że kuchnia włosa jest różnorodna, gdyż każdy region Italii oferuje inne, niepowtarzalne potrawy. Okazuje się, że na północy kraju częściej serwowany jest ryż oraz polenta, a na południu częściej je się wspaniałe pasty. Neapol to miasto, które jest kolebką tradycyjnej pizzy, a w Bolonii narodził się słynny mięsny sos. Parma dała natomiast światu aromatyczny ser. Jeżeli mowa o daniach kuchni włoskiej, nie można zapomnieć o ziemniaczanym gnocchi z sosem serowym. Mowa tutaj o delikatnych włoskich kluskach, które przygotowywane są na bazie ziemniaków, mąki oraz jajek. Okazuje się, że w wielu regionach Italii można spotkać kolorowe odmiany tego dania powstające dzięki zastosowaniu warzyw bądź ziół. Co ciekawe, w Toskanii bardzo popularne jest gnocchi z ricottą oraz ze szpinakiem. Takie danie ma zielony kolor. Jeżeli mowa o tradycyjnych, włoskich daniach, nie można zapomnieć o spaghetti z mięsnym sosem pomidorowym, które jest uwielbiane również w Polsce. Co ciekawe, włoskie stowarzyszenie gastronomiczne, czyli Accademia Italiana Della Cucina, opisało parę podstawowych przepisów na ragù. Mowa oczywiście o tradycyjnym sosie pomidorowym z mięsem, który dodawany jest do makaronu. Jego najpopularniejszą odmianą jest ragù w stylu bolońskim, czyli popularny na całym świecie sos bolognese. Do tego wyróżnia się ragù neapolitańskie, a ponadto ragù alla Barese, w których często stosuje się koninę.

Co jedzą włosi?

Bardzo popularne jest Tagiatelle z pesto z jarmużu. Pomimo że tagiatelle standardowo łączone jest z mięsnymi sosami, bardzo dobrze smakuje też z pesto. Warto wiedzieć, że tradycyjnie ten zielony sos przygotowywany jest z liści bazylii, oliwy, orzeszków piniowych, a ponadto z parmezanu. Coraz częściej można spotkać pesto na bazie innych ziół, które są równie smaczne. Wielu kucharzy z Włoch stosuje jarmuż, ale świetny sos otrzyma się też z natki pietruszki, liści rzodkiewki, a także z rukoli.

Dania kuchni włoskiej

Bardzo popularnym włoskim daniem jest Arancini. Mowa tutaj o jednym ze sztandarowych dań kuchni sycylijskiej. Takie panierowane ryżowe kulki z nadzieniem zachwycają smakiem, a także różnorodnością tekstury. Przeważnie przygotowuje się je z ragù, mozzarellą lub groszkiem, a także z sosem pomidorowym. Niekiedy stosuje się też inne farsze. Mowa tutaj o takich na bazie gorgonzoli i borowików. Flagowym daniem kuchni włoskiej jest bruschetta. Zachwyca ona prostotą, a ponadto stanowi idealną przekąskę na każdą porę dnia. Oliwa oraz pomidory i chrupiące pieczywo to świetne zestawienie, jednak latem warto je urozmaicić soczystymi brzoskwiniami oraz greckim akcentem pod postacią owczej fety. Co ciekawe, do tej pory nie udało się ustalić miejsca, w którym serwowane były pierwsze bruschetty, jednak często wspomina się o Toskanii oraz o Kalabrii.

Udostępnij