coutellerie.pl

Blog tematyczny związany z szeroko pojętą kuchnią.

Moda

Zastosowanie technologii CAD/CAM w projektowaniu i wytwarzaniu protez zębowych

Zastosowanie technologii CAD/CAM w projektowaniu i wytwarzaniu protez zębowych

Braki zębowe, jak również utrata tkanek zębowych to nie tylko problemy natury estetycznej. Strata nawet jednego zęba ma bowiem niekorzystny wpływ na te, które z nim bezpośrednio sąsiadują. Tracą one stabilność i mogą się przesuwać w stronę luki. Stają się też bardziej podatne na choroby przyzębia i próchnicę. Co więcej, brak zęba powoduje zanikanie tkanki kostnej, w której był on osadzony. To również może się wiązać z osłabieniem pozostałych w szczęce zębów. Dlatego tak ważne jest, aby takie braki zębowe szybko uzupełniać. Tym bardziej że dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii protezy zębowe są coraz bardziej precyzyjne i estetyczne.

Co to jest system CAD/CAM i jakie ma zastosowanie?

System CAD/CAM to nowoczesna technologia, która znajduje zastosowanie w różnych gałęziach przemysłowych, ale także w medycynie i stomatologii. Umożliwia zaprojektowanie i niemal natychmiastowe wytwarzanie różnego rodzaju obiektów. System ten jest coraz powszechniej wykorzystywany w protetyce stomatologicznej. Pozwala z ogromną precyzją i estetyką wykonać rozmaite uzupełnienia i elementy protetyczne, takie jak:

  • korony, inlay’e, onlay’e, licówki i implanty;

  • mosty protetyczne, belki, łączniki do mostów;

  • szyny dentystyczne i ochraniacze do zębów;

  • prace teleskopowe;

  • prace tymczasowe;

  • protezy częściowe i całkowite.

Technologia CAD/CAM – rewolucja w protetyce stomatologicznej

Jeszcze do niedawna proces powstawania odbudowy protetycznej był długi, a jego efekt nie zawsze zadowalający. Nowoczesna technologia CAD/CAM zrewolucjonizowała rozwój tej dziedziny stomatologii. Dzięki jej wykorzystaniu znacznie skraca się czas powstawania elementów protetycznych. Protezy zębowe, korony, mosty i inne prace protetyczne, zaprojektowane i wykonane przy pomocy tej technologii, charakteryzują się lepszą precyzją i estetyką wykonania. Co więcej, ze względu na minimalny udział człowieka w ich produkcji, pojawia się znacznie mniej błędów, jakie towarzyszyły tradycyjnym technikom wytwarzania uzupełnień protetycznych. To zdecydowanie poprawia komfort ich użytkowania.

Proces powstawania elementu protetycznego przy pomocy systemu CAD/CAM

Dzięki zastosowaniu technologii CAD/CAM, proces tworzenia pracy protetycznej znacznie się skraca. Niepotrzebne są wyciski zębów, niezbędne przy tradycyjnym leczeniu protetycznym. Lekarz skanuje jamę ustną pacjenta za pomocą wewnątrzustnego skanera 3D. Pozyskane w ten sposób dane umożliwiają stworzenie trójwymiarowego obrazu, na podstawie którego powstaje wirtualny model elementu protetycznego. Tak przygotowany projekt jest przesyłany do frezarki protetycznej, która wykorzystując odpowiedniemateriały do frezowania (sprawdź https://sklep.marrodent.pl/protetyka/materialy-cad-cam.html), wycina gotowy element. Wyciętą pracę protetyczną dodatkowo pokrywa się błyszczącą warstwą zewnętrzną, a następnie wypala w piecu do synteryzacji.

Do przygotowania elementów protetycznych wykorzystuje się rozmaite materiały do frezowania. Najczęściej stosuje się bloczki cyrkonowe, ale także metalowe, czy też Akrylopolimer-PMMA. Wciąż pojawiają się nowe, innowacyjne surowce, między innymi bloczki Amber Mill ze szklanej ceramiki, które doskonale się sprawdzają do odbudowy pojedynczych zębów. Uzupełnienia protetyczne tworzone w technologii CAD CAM cieszą się coraz większą popularnością i niewątpliwe są przyszłością nowoczesnej stomatologii.

Materiał zewnętrzny

Udostępnij