Dziewczyna z cytrynami

Moja kuchnia byłaby boleśnie niekompletna bez cytryny. Jem czasem cztery czy pięć posiłków dziennie i jestem w stanie uwzględnić ją w każdym. Nie rozplanowuję szalonego cytrynowego menu, bo często nie gra ona w daniach pierwszych skrzypiec; ale jest dla mnie niezbędna do przyprawiania, doprawiania, podkręcania i wydobywania smaków. 

Dziewczyną z cytrynami jestem przez cały rok, ale teraz, tj. latem, przekraczam granice przyzwoitości. Kilka sztuk dziennie schodzi dodatkowo do lemoniad, które robię praktycznie dzień w dzień. Mam kilka ulubionych przepisów, choć stronię od zbytniego fantazjowania (żeby nie znikła w tym wszystkim cytryna!). Moim numerem jeden długo była wersja z pietruszką, którą jednak klasyfikuję już jako koktajl – mieści się tam nieraz cały pęczek natki, który zagęszcza i zdecydowanie dominuje w smaku. W tym roku króluje lemoniada z bazylią. Połączenie wykorzystane i ukochane w tylu daniach, sosach i pastach (a nawet w moim pięknie pachnącym żelu pod prysznic) okazuje się równie bezbłędnie sprawdzać w letnim napoju. Orzeźwiającym i kwaśnym, lekko słodkim (ale miodowo, a to różnica) i tak nieoczywistym dzięki bazylii! Oficjalny przebój sezonu SS 2017.

Lemoniada bazyliowa

  • 4 części wody mineralnej (lubię też wersję z wodą lekko gazowaną)
  • 1 część soku z cytryny
  • 1/2 - 1 część listków bazyli (po oberwaniu, nie upychanych) + więcej do podania
  • 1/2 części jasnego, prawdziwego miodu (np. wielokwiatowego, lipowego lub akacjowego)
  • dużo lodu

Utrzyj bazylię w moździerzu, dodając pod koniec miód (możesz też zmiksować je w blenderze). Powstałą papkę wymieszaj z sokiem z cytryny i częścią wody. Przelej przez sitko do dzbanka i dopełnij wodą. Ja czasem odsączam częściowo albo wcale, lemoniada jest wtedy delikatnie zielona i mocniej bazyliowa (taka jak ta na zdjęciach). Oczywiście na koniec spróbuj i dopasuj smak do własnych preferencji (może być potrzebne więcej miodu). Proporcje na tę lemoniadę są dosyć intensywne, jeśli wolisz subtelniejsze napoje, możesz dodać więcej wody. Ale zanim to zrobisz, spróbuj zalać lemoniadą szklankę pełną lodu i poczekać 2 minuty. Porządnie ją schłodzi i odrobinę rozrzedzi – efekt powinien być idealny!

Uprzedzając pytania: cytrynowe buty to Tomsy od Pana Pablo